Zámek Plumlov

Příběh tohoto projektu je založen na velkých ambicích, které přesáhly i rozpočet vlivného šlechtického rodu. Upomínkou na tyto ambice zůstalo torzo budovy, vypínající se nad přehradou.  

Rozsah a účel projektu

Projekt zámku Plumlov patří k těm rozsáhlejším modelům. Samotný model je tvořen šestipatrovým vysokým zámkem, okolními hospodářskými budovami a skalním ostrohu, na kterém se objekt nachází. Do scény jsou přidány hmotové kulisy vesnických budov, tvořící součást vesnice. Dominantním prvkem je Plumlovská přehrada, nacházející se pod zámkem. Vše je zasazeno do terénu. 

Účelem projektu bylo grafické znázornění původní myšlenky, se kterou byl zámek budován. Zámek nebyl nikdy dokončen a v tomto projektu lze spatřit celkovou podobu komplexu, pokud by byl dobudován.

Zpracování projektu

Model vysokého zámku byl zpracován na základě získané dokumentace, pořízené v druhé polovině 60. let minulého století. Tyto plány byly velmi podrobné a tomu také odpovídá detailnost zpracování modelu. U ostatních zámeckých budov dokumentace chyběla, proto se vycházelo z podkladů, které byly pořízeny na místě, fotodokumentací objektu a katastrálních map. Modely vesnických budov pak byly zpracovány pouze schematicky na podkladu katastrálních dat. Pro výškové zpracování terénu bylo využito mapové zpracování LiDARem.  Detailnost v okrajových částech modelu je již pouze doplňková.

Vedle modelu současného stavu objektů byl vytvořen také hypotetický model stavu zámku v případě, že by byl dokončen v plném rozsahu. Tento čtyřkřídlý objekt byl vytvořen na základě dat z již existujícího jižního křídla, konzultacemi s historiky a na základě hmotového modelu, který je v expozici zámku. 

Forma výstupů projektové práce

Každý projekt je ve své podstatě jedinečný a u každého projektu je požadavek na formu jeho výstupu odlišný. U tohoto projektu byla výstupem především animace současného stavu, do kterého byla vložena varianta dokončeného zámku.  Kompletní animace byla vytvořena ve dvojjazyčném provedení  a je umístěna na sociální síti YouTube. Animaci můžete nalézt také na oficiálních stránkách zámku Plumlov.

 

Srovnávací vizualizace

Dalším zajímavým výstupem byla srovnávací vizualizace stavu před dokončením a stavu po případném dokončení stavby.  Pro toto zobrazení lze využít jakéhokoli požadovaného pohledu na model zámku. Zde v ukázce byl zvolen pohled na zámek směrem od přehrady. 

Zámek měl původně tvořit čtyřkřídlý trakt, z něhož bylo dostavěno pouze jedno křídlo, a i to jen částečně. Hmota zámku je ve své impozantnosti i tak zcela nepatrná oproti zamýšlenému záměru, který lze porovnat například i touto vizualizací.

Klasické vizualizace

Vizualizace byly v tomto projektu použity pouze jako doprovodný prezentační prvek. Obecně jsou vizualizace základní zobrazovací metodou modelů. Model zámeckého komplexu byl vytvářen v programu, který umožňuje prostorové zobrazení zeleně a celý model tak působí plasticky. Výhodou je to hlavně v animaci, protože se rostliny  „nenatáčejí“ směrem k pohledu kamery. Ve vizualizacích lze hmotové zpracování rostlin vnímat z různých pohledů rozdílně.